WP.PL „Z wyroku sądu wynika, że w Polsce nie można kupować na kredyt”

Społeczeństwo ma zachwiane poczucie bezpieczeństwa i to nie ze strony bandytów, ale ze strony funkcjonariuszy państwowych – tak wyrok w sprawie krakowskiego Polmozbytu skomentował rzecznik stowarzyszenia Niepokonani 2012. Na kanwie tej sprawy powstał film „Układ Zamknięty”.

W piątek krakowski sąd wydał wyrok w głośnej sprawie, która stała się inspiracją scenariusza filmu „Układ zamknięty„. Oskarżeni przedsiębiorcy zostali uznani za winnych i skazani. Paweł Rey został skazany na rok więzienia i 40 tysięcy złotych grzywny, natomiast Lech Jeziorny – na dwa lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata – poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa. Sprawa toczyła się od 8 lat. Wyrok nie jest prawomocny, na razie poznaliśmy uzasadnienie ustne, na wydanie pisemnego sąd ma 30 dni.

  • Z wyroku Sądu Rejonowego w Krakowie wynika, że w Polsce nie można kupować przedsiębiorstwa na kredyt – komentuje Marcin Kołodziejczyk, rzecznik prasowy stowarzyszenia Niepokonani 2012. – Każdy, kto choć trochę zetknął się z życiem gospodarczym, wie, że to bezsensowne uzasadnienie. Gdyby to nie dotyczyło ludzkiego życia i wielu miesięcy spędzonych w areszcie, ten wyrok stanowiłby materiał na branżowe dowcipy – dodaje.

Zdaniem Kołodziejczyka, który reprezentuje stowarzyszenie grupujące obywateli pokrzywdzonych przez funkcjonariuszy państwowych sprawa jest bardzo poważna i niepokojąca. Piątkowy wyrok może bowiem oznaczać, że w wymiarze sprawiedliwości nadal obecne są patologie wyniesione z poprzedniego ustroju, a sędziowie występują w roli obrońców korporacji prawniczych.

  • W procesach powinno obowiązywać kilka podstawowych zasad. Na przykład w przypadku procesu karnego wszystkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego, wina zaś powinna być bezspornie udowodniona. Tego w polskiej kulturze procesowej niestety nie ma – mówi Kołodziejczyk.

Zachwiane poczucie bezpieczeństwa

Sprawa Polmozbytu to jedna z dwóch, w której oskarżeni zostali krakowscy przedsiębiorcy. W drugim procesie, dotyczącym zakładów Krakmeat, oskarżeni po siedmiu latach zostali uniewinnieni i dostali 10 tys. zł odszkodowania.

Film „Układ Zamknięty” według danych serwisu stopklatka.pl obejrzało w kinach ponad 560 tys. widzów. Film przez trzy weekendy był najpopularniejszym obrazem wyświetlanym w Polsce.

  • Społeczeństwo ma zachwiane poczucie bezpieczeństwa i to nie ze strony bandytów, ale ze strony funkcjonariuszy państwowych. To jest paradoks tej sytuacji – twierdzi Kołodziejczyk. – Trzeba wprowadzić społeczny nadzór nad wymiarem sprawiedliwości. Nie może być tak, że koledzy oceniają siebie nawzajem – dodaje.

Zapraszamy do materiału, oto link:

http://finanse.wp.pl/kat,1033725,title,Z-wyroku-sadu-wynika-ze-w-Polsce-nie-mozna-kupowac-na-kredyt,wid,16200623,wiadomosc.html?ticaid=111c64

uklad_zamk

One response to “WP.PL „Z wyroku sądu wynika, że w Polsce nie można kupować na kredyt”

  1. Z szacunkiem do autora, ale jak to rozumieć ..”Tego w polskiej kulturze procesowej niestety nie ma ” „stety” tak jest i w sposób życzeniowy nic to nie zmieni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s