Polske Radio- Trójka: program „Za a nawet przeciw” działania urzędników wbrew zdrowemu rozsądkowi wszystkim przynoszą szkody-rozmowa z Adamem Szejfeldem i Marcinem Kołodziejczykiem

– Trzeba eliminować z administracji publicznej osoby, które łamią prawo i działają na szkodę obywateli – mówi Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej, autor zapisów ustawy o odpowiedzialności majątkowej urzędników.

W 2012 roku sądy zasądziły od Skarbu Państwa prawie 34 miliony złotych odszkodowań. To wynik błędów bądź złej woli. Co ciekawe istnieje ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników, ale… do tej pory nie zadziałała ani razu.

– Dane wskazują, że ustawa o odpowiedzialności majątkowej urzędników działa prewencyjnie. Ilość decyzji wydanych z rażącym naruszeniem prawa, a więc tych, których skutkiem jest wypłacanie przez państwo odszkodowań, spadła w porównaniu z analogicznym okresem sprzed wejścia ustawy – zapewnia Adam Szejnfeld, który dodaje, że ukaranie urzędnika jest ważniejsze z punku państwa niż obywatela. – Państwo powinno ukarać urzędnika, pod warunkiem jednak, że sprawa zostanie rozstrzygnięta w sądzie – dodaje poseł PO, członek sejmowej komisji gospodarki.

– Musimy przyzwyczaić się do tego, że urzędnicy nie płacą za swoje błędy. Czasem wynikają one z niejasnych przepisów, czasem z niewłaściwej interpretacji urzędników, którzy – szukając własnego bezpieczeństwa – zwracają uwagę przede wszystkim na procedury, nawet jeśli nie ma w nich logiki – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. I przekonuje: – Urzędników trzeba rozliczać nie tylko z przestrzegania procedur, ale również z efektywności. Działanie wbrew zdrowemu rozsądkowi wszystkim przynosi szkody.

– Koronnym przykładem tego, jak bezkarni i bezczelni potrafią być urzędnicy, jest Antoni Macierewicz, który sporządził raport o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. W tej chwili my, podatnicy, składamy się na odszkodowania dla osób oszkalowanych w tym raporcie. Sięgnęły one już dwóch milionów złotych, a końca mnie widać – przekonuje Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się także: Marcin Kołodziejczyk z Ruchu Społecznego Niepokonani 2012 i Jacek Czarnecki ze Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/940913/

1c305b62-bb5c-11e1-9267-0025b511226e

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s