Gazeta Na Temat: 20 polityków wspiera „Żuroma” – wielka akcja w obronie rapera oskarżonego o handel narkotykami

43265-5467-09-876-3

Krzysztof Kwiatkowski , Przemysław Wipler, Andrzej Jaworski, Dariusz Joński, Janusz Palikot-m.in. Ci politycy podpisali się pod petycją w obronie Andrzeja „Żuroma” Żuromskiego, rapera i przedsiębiorcy, który uważa się za ofiarę polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Sprawa „Żuroma” ciągnie się od 2007 roku. Sądy zajmowały się nim cztery razy, dwukrotnie skazując go w pierwszej instancji (po apelacji sprawa wracała do ponownego rozpatrzenia). Teraz przed sądem w Kielcach toczy się kolejny proces.

Raper oskarżony jest o handel narkotykami, ale twierdzi, że padł ofiarą pomówienia i jest niewinny. Jak mówi, oskarżenie bazuje na zeznaniach tylko jednego świadka: „O rzekomym popełnieniu przeze mnie przestępstwa usłyszał od jakiegoś człowieka, który powiedział mu o tym, gdy był pijany. T. zmieniał zeznania, podawał fałszywe miejsce pracy i zamieszkania, a od ponad dziewięciu miesięcy ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości, bo sam popełnił kilkanaście przestępstw. Sąd nie może go przesłuchać, a moja sprawa się przeciąga w nieskończoność” – opowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Żuromski może liczyć na poparcie około 20 polityków, którzy podpisali się pod petycją w jego obronie. To jedna z niewielu spraw, w którą zgodnie zaangażowali się reprezentanci wszystkich partii politycznych. Niektórzy z sygnatariuszy petycji oferują nawet dodatkową pomoc. Artur Dębski i Sławomir Kopyciński z Ruchu Palikota towarzyszą Żuromskiemu podczas rozpraw, a Dariusz Joński z SLD obiecał poruszyć ten temat w rozmowie z Rzecznikiem Praw Obywatelskim Ireną Lipowicz.

„Z mojej inicjatywy sprawą ‚Żuroma’ zajęła się już Sejmowa Komisja Sprawiedliwości. W najbliższych dniach złożę wniosek, by zrobiła to ponownie” – zaznacza w rozmowie z „Rz” Andrzej Jaworski, poseł PiS.

Nie tylko politycy bronią „Żuroma”. Pod petycją podpisali się również artyści i sportowcy, w tym Paweł Kukiz, Grzegorz Markowski, reżyser Patryk Vega i bokser Przemysław Saleta.

O sprawie rapera zrobiło się głośno, kiedy kilka miesięcy temu podpalił się on podczas nagrania programu „Państwo w państwie”. Jak mówił w wywiadzie dla naTemat, zrobił to świadomie, chcąc zwrócić uwagę na problemy z pomówieniami świadków koronnych i wady polskiego systemu sprawiedliwości. „To był akt desperacji, bo robiłem już wszystko co w mojej mocy. Odwoływałem się, dokumentowałem, wygrałem nawet proces o przewlekłość procesu. Wszystko na nic” – stwierdził.

ca986fe28e3dc679b7f3e1290f66f91f,641,0,0,0

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, oto link:

http://natemat.pl/74963,20-politykow-wspiera-zuroma-wielka-akcja-w-obronie-rapera-oskarzonego-o-handel-narkotykami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s