Newsweek: I tak mam dożywocie- historia Krzysztofa Stańki z Niepokonanych 2012

Niepokonani

– Nie mogę podarować tego, co mi zrobiono – mówi Stańko, ten, który był podejrzany o produkcję narkotyków. Jest współzałożycielem stowarzyszenia Niepokonani, które skupia pokrzywdzonych przez organy państwowe. Jeździ po Polsce, spotyka się z ludźmi, opowiadają o swoich sprawach, znoszą dokumenty. – Wiadomo, że to wszystko trzeba przesiać przez sito. Jeśli przychodzi 70 osób i skarży się na wymiar sprawiedliwości, to tylko 55 mówi, że są niewinne, wydaje im się. Te pozostałe to na ogół sprawy, w których widać nieprawidłowości – mówi.

Wkurza go, że dochodzi do błędów, za które nikt – poza skarbem państwa – nie płaci. Myśli sobie, że może, gdy zaczną się wypłaty wielomilionowych odszkodowań, to minister skarbu nie wytrzyma i powie w końcu prokuratorom, sędziom: panowie, coś tu jest nie tak.

Stańko, jak mówi, nie chce wygórowanego odszkodowania: po 100 tysięcy złotych za każdy miesiąc w celi plus 500 tysięcy za to, co musiała przejść jego rodzina. – Ale bardzo chętnie zrezygnuję z tych pieniędzy – zapewnia – jeśli prokurator, który mi to zrobił, pójdzie siedzieć.

Wysyłamy do Prokuratury Generalnej pytanie: czy były przypadki, by prokuratorzy prowadzący sprawy, w których doszło do niesłusznego skazania, aresztowania lub zatrzymania, ponieśli odpowiedzialność dyscyplinarną. Bez odpowiedzi.

A finansową? Jest art. 557 Kodeksu postępowania karnego, który mówi o roszczeniu zwrotnym: pozwala finansowo obciążać te osoby, które „swoim bezprawnym działaniem” spowodowały niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie.

Prosimy Prokuraturę Generalną o podanie, ile razy korzystano z tego artykułu. Bez odpowiedzi.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, oto link:

http://wiadomosci.onet.pl/na-tropie/i-tak-mam-dozywocie/fkz54

Stańko

One response to “Newsweek: I tak mam dożywocie- historia Krzysztofa Stańki z Niepokonanych 2012

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s