Rzeczpospolita: Niepokonani 2012: Seremet kryje złego prokuratora

Stowarzyszenie Niepokonani 2012 twierdzi, że ma dowody na nieudolność śledczego, który doprowadził do niesłusznych aresztowań kilkunastu osób. Czy dostanie choćby upomnienie? Nie. Prokurator generalny Andrzej Seremet nie widzi takiej potrzeby.

Zebraliście państwo bulwersujący materiał dowodowy przeciwko jednemu z prokuratorów?

Marcin Kołodziejczyk, członek zarządu Niepokonani 2012: Tak. Chodzi o prokuratora Romana Pietrzaka z Katowic, który według naszej wiedzy złożył 24 wnioski o aresztowanie. Dotarliśmy do osób, które najpierw zostały pomówione i bezpodstawnie oskarżone. Wiele z nich spędziło od kilku do nawet 27 miesięcy w areszcie.

Ale to sądy orzekały o ich zatrzymaniu.

Oskarżenia na nich rzucali świadkowie koronni. W większości przypadków sądy oddalały akty oskarżenia prokuratora Pietrzaka, uznając je za niepełne. Niektóre sprawy jeszcze się ciągną, bo główny świadek oskarżenia nie stawia się na rozprawy. Proszę też pamiętać, że praktyka sądów jest taka, że raczej nie odmawiają aresztu, jeśli wnioskuje o to prokurator.

Jednak często jest tak, że prokurator stawia zarzuty, a później trudno je obronić.

Łatwo powiedzieć z perspektywy całego systemu. Jeśli jednak zastanowimy się nad losami poszczególnych osób, to nie jest to już takie bezosobowe. Proszę wyobrazić sobie, że ktoś opowie o panu, że robi pan jakieś szwindle, i wyląduje pan na dwa lata w areszcie. Rozumiemy, że istnieje groźba mataczenia, ale jeśli tego rodzaju sprawy się powtarzają, to znaczy, że szwankuje system.

A co konkretnie?

Albo zły jest nadzór nad pracą prokuratorów, albo źle działają procedury. Do tego dochodzi jeszcze bezkarność śledczych, podobna zresztą do tego, co dzieje się w innych służbach, które działają na styku państwo–obywatel. Jeśli pan lub ja coś zrobimy nie tak, to państwo okazuje nadgorliwość w ściganiu. Jeśli natomiast urzędnicy tego państwa zachowują się w stosunku do nas nie fair, to nie tylko że nie zostaną za to ukarani, ale państwo staje w ich obronie.

Czy spotka coś prokuratora Pietrzaka?

Mimo że sądy stwierdzały, że dopuszczał się nadużyć i łamał zasady etyki zawodowej, jest bezkarny. W jednej ze spraw poszkodowany pytał o odpowiedzialność prokuratora i otrzymał z Prokuratury Generalnej odpowiedź, że nie ma podstaw do ukarania pana Pietrzaka.

Co zamierzacie robić dalej?

Analizujemy materiał i zastanawiamy się nad formą złożenia wniosków personalnych. Jutro przedstawimy szczegóły oraz konkretne wnioski dotyczące prokuratury generalnej.

—rozmawiał Bartosz Marczuk

seremet

3 responses to “Rzeczpospolita: Niepokonani 2012: Seremet kryje złego prokuratora

  1. To dokladnie dowodzi na jakiej podstawie mogą zgnoić każdego winny czy niewinny dla nich to
    jedno kariera udupić powiesići dalej szukamy kto następny to jest to demokratyczne państwo o które Wałesa i inni jemu podobni walczyli ,ot psy szczekają a karawan ciągnie dalej.i po kolei dobija .Np: usuną takiego prokuratora generalnego pobierze odprawy z pieniedzy które zapłacił podatnik, przyjdzie następny i to samo będzie , To jest nie tylko chore ale zgnilizna rakowa nieuleczalna.

  2. Seremet wie że jest nieudolny, ale nie odejdzie bo nikt nie przyjmie go do pracy i nie będzie miał z czego żyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s